Odkryj swój pomysł biznesowy i załóż firmę
Wielu pracowników marzy o założeniu własnej firmy. Chcesz zostać swoim własnym szefem, uciec od codziennej harówki i iść własną drogą. Czy należysz do tych, którzy odważą się i chcą spełnić swoje marzenia? Mając odpowiedni pomysł na biznes, możesz stać się niezależnym i pracować w niepełnym wymiarze godzin.
„Za każdym razem, kiedy widzisz biznes, który odnosi sukces,
oznacza to, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję”..
– Peter Drucker
Kim jest przedsiębiorca?
Świetny pomysł na biznes to nie wszystko – jako założyciel potrzebujesz do tego również odpowiednich narzędzi. Obejmuje to nie tylko wiedzę specjalistyczną, umiejętności i chęć jej zdobycia, ale także cechy osobiste.
Przed rozpoczęciem działalności przeanalizuj, które z twoich cech są mocne, a które słabe. Podchodź realistycznie do swojej samooceny. Słabości nie są wadami, jeśli potrafisz je rozpoznać i aktywnie kompensować, zadaj sobie między innymi następujące pytania:
- Jak wysoka jest Twoja odporność na stres?
- Czy jesteś gotów podjąć ryzyko?
- Jak silna jest Twoja ambicja?
- Lubisz brać na siebie odpowiedzialność?
- Czy jesteś dobry w motywowaniu siebie?
- Czy jesteś stabilny emocjonalnie?
- Czy masz za sobą swoją rodzinę?
- Czy wykazujesz się przywództwem?
- Czy posiadasz niezbędne kwalifikacje zawodowe?
Samozatrudnienie jako przedsiębiorca lub wolny strzelec może być bardzo satysfakcjonujące. Jednak w ciągu pierwszych kilku lat możesz potrzebować dużo wytrzymałości i zainwestować dużo czasu oraz pieniędzy, zanim osiągniesz sukces gospodarczy.
Czy masz kwalifikacje techniczne do wdrożenia swojego modelu biznesowego?
Oprócz twoich cech osobistych, twoje kwalifikacje mają duży wpływ na sukces lub porażkę twojego pomysłu na biznes. Szczególnie ważne są następujące punkty:
- Doświadczenie i kwalifikacje zawodowe: Klienci, banki i inwestorzy oczekują od osoby po drugiej stronie kompetencji i która wie, co robi. Dlatego wskazane jest dokładne zrozumienie branży, w której znajdziesz swój pomysł na biznes. Jeśli w tym obszarze wystąpią słabe punkty przed założeniem firmy, założeniem z góry jest, aby pracując nad projektem z doświadczonymi partnerami, rozważyć odbycie odpowiedniego dodatkowego szkolenia.
- Umiejętności decyzyjne i przywódcze: Jako właściciel firmy musisz reagować na zmiany na rynku. Musisz być w stanie samodzielnie podejmować stanowcze decyzje i przekazywać pracownikom swoje życzenia i pomysły. Warto zaangażować pracowników w proces decyzyjny. Zapewnia to zaufanie i przejrzystość oraz zwiększa lojalność i motywację.
- Podstawowa wiedza handlowa: podstawowa wiedza odnośnie księgowości i rachunków podczas prowadzenia działalności gospodarczej, będzie działało na Twoją korzyść. Ty sam zadecydujesz o cenach swoich produktów lub usług. Jeśli nie posiadasz tutaj niezbędnej wiedzy, skorzystaj z możliwości przeszkolenia, albo zrób szybki „research” jakie konkurencyjne ceny usług lub produktów występują w Twojej branży.
Czy mam odpowiednie cechy zawodowe i osobiste?
Krok w kierunku samozatrudnienia otwiera wielkie perspektywy: bycie własnym szefem, gromadzenie większej ilości środków pieniężnych i reinwestowania ich, cieszenie się większą swobodą, aż po szanse na bardzo dobre zarobki. Ale największą motywacją powinien być Twój własny pomysł na biznes.
Nadal brak pomysłu?! Co teraz? Jednak jesteśmy tutaj na ratunek i przedstawiamy Wam poniżej przykładowe pomysły.
Znajdź pomysł na biznes
Bez pomysłu na biznes nie można założyć firmy. W końcu musisz wiedzieć, jakie produkty lub usługi będziesz chciał sprzedać. Oto dziesięć sposobów na odkrycie swojego pomysłu na biznes:
- Rozwiązywanie problemów: szukaj konkretnych problemów, które możesz rozwiązać za pomocą swojego pomysłu na biznes. Przykładem może być – niestety już wynaleziony – otwieracz do puszek konserwowych dla leworęcznych. Myśl nieszablonowo!
- Metoda 3-6-5: Potrzebujesz sześciu osób i sześciu arkuszy papieru. Dostarcz każdemu arkuszowi tabelę z trzema kolumnami i sześcioma wierszami. W pierwszej rundzie każdy uczestnik zapisuje trzy pomysły w pierwszej linii. Następnie podaje arkusz dalej. Teraz nowy właściciel arkusza rozwija pomysły poprzedniego w następnej kolumnie. Po wymianach zgodnie z ruchem wskazówki zegara, poczekaj aż wszystkie kolumny i wiersze zostaną wypełnione. Będziesz zaskoczony, ile pomysłów się zgromadziło.
- Obserwuj i analizuj trendy: Inni założyciele i ugruntowane firmy działają na bieżąco. Obserwowanie trendów i czerpanie z nich inspiracji lub skakanie po aktualnych trendach to część biznesu.
- Przyjmowanie pomysłów: wiele dobrych pomysłów już dawno zadomowiło się w innych krajach. Skorzystaj z okazji i ustal jakie zjawiska przyjęły się w innych krajach.
- Franczyza: Po co szukać dobrych pomysłów na biznes, skoro firmy pozwalają uczestniczyć w sprawdzonych i ugruntowanych koncepcjach biznesowych?
- Kupno firmy: Wielu przedsiębiorców szuka następcy. Jeżeli już istniejąca firma zdobyła zaufanie klientów, pracowników oraz dostawców w przeszłości, takie rozwiązanie może być naprawdę opłacalne.
- Kup pomysł na biznes: niektórzy ludzie mają tak wiele pomysłów na biznes, że nawet je sprzedają. Dla niektórych tworzenie pomysłów biznesowych to prawdziwy pomysł na biznes; inni nie ośmielają się samodzielnie realizować swojej koncepcji lub brakuje im odpowiedniego charakteru.
- Targi wynalazców: tu też tryska źródło inspiracji.
- Zostań współzałożycielem: nie masz dobrego pomysłu na biznes, ale masz kwalifikacje, doświadczenie i kapitał na start. Następnie połącz siły z założycielem, któremu brakuje tych cech.
- Wyszukiwarki internetowe: Najbardziej banalna wskazówka jest na końcu. W Internecie znajdziesz niezliczone strony z Polski i zagranicy, które przedstawiają modele biznesowe. Może znajdziesz coś właśnie dla siebie.
Dzięki nowemu pomysłowi na biznes szanse na sukces są całkowicie w Twoich rękach. Od założenia firmy, poprzez wkład Twojej pracy, aż po marketing – NO WŁAŚNIE! i tu wychodzimy do Ciebie z pomocną dłonią, gdyż w tej kwestii jesteśmy specjalistami, którzy wprowadzamy Ciebie i Twoją firmę do INTERNETU.